Forskel mellem versioner af "Hune Mejeri"
m |
|||
Linje 2: | Linje 2: | ||
Kortet er sendt i 1915. ]] | Kortet er sendt i 1915. ]] | ||
− | [[Fil:Udsigt-hune-kirketaarn-1937.jpg|200px|thumb|left|Hune Mejeri | + | [[Fil:Udsigt-hune-kirketaarn-1937.jpg|200px|thumb|left|Udsigt mod syd fra Hune Kirketårn 1937. Man ser bl.a. Hune Mejeri og Møllen på hver sin side af Hunetorpvej.]]Fotoet til venstre viser udsigten mod syd fra Hune Kirketårn 1937. Man ser bl.a. Hune Mejeri og Møllen på hver sin side af Hunetorpvej.Peter Jeppesen blev i 1952 den sidste mejeribestyrer på Hune Mejeri. |
+ | |||
Peter Jeppesen var involveret i arbejdet i mange bestyrelser i området, bl.a. Hvetbo Herreds Sparekasse og i skolekommissionen, og han var i to perioder medlem af kommunalbestyrelsen i Pandrup. Parret fik også en stor omgangskreds. | Peter Jeppesen var involveret i arbejdet i mange bestyrelser i området, bl.a. Hvetbo Herreds Sparekasse og i skolekommissionen, og han var i to perioder medlem af kommunalbestyrelsen i Pandrup. Parret fik også en stor omgangskreds. | ||
Versionen fra 1. jun 2015, 01:53
Hune Mejeri lå østsiden af Hunetorpvejs indmunding i Vesterhavsvej. I dag (2015) rummer bygningen værtshuset "Gasten".Peter Jeppesen var involveret i arbejdet i mange bestyrelser i området, bl.a. Hvetbo Herreds Sparekasse og i skolekommissionen, og han var i to perioder medlem af kommunalbestyrelsen i Pandrup. Parret fik også en stor omgangskreds.
For parret var bridge en livslang interesse. I 1957 var Peter Jeppesen med til at oprette en bridgeklub, hvor man også deltog i turneringer, og Peter Jeppesen var en tid formand.
I 1968 blev mejeriet nedlagt, men parret overtog de store bygninger. De etablerede her et mælkeudsalg, cafeteria samt vaskeri i garagen foruden selskabslokaler på førstesalen, som de drev i nogle år.
Da Peter Jeppesen blev vurderingsmand for en kreditforening og var meget ude, blev det dog for meget for Karen Jeppesen at være alene om at passe. Først i 1980'erne afstod de mejeriet i en byttehandel med et hus i Pandrup, som siden blev parrets hjem.